در زمان پاك كردن شيشه و پنجره هاي منزل احتياط لازم را داشته و از رفتن بر روي نرده ها يا قرنيزهاي پنجره جدا خودداري كنيد.
به گزارش افكار نيوز به نقل از كيهان براي برقراري امنيت در خانه در دوران خانه تكاني حتما به توصيه هاي ذيل عمل كنيد: 

خانه تكاني
- توصيه مي شود كه در زمان نظافت خانه خود و استفاده از نردبان يا چهارپايه از سطح اتكايي با زمين آن كاملا مطمئن شوند و از نردبان دوطرفه استفاده كنند. 

- همچنين از شست وشوي پرده، كف آشپزخانه، حمام و غيره كه آلوده به مواد روغني هستند با مواد سريع الاشتعال (مانند بنزين) جدا خودداري كنند و از قراردادن مواد شوينده مانند وايتكس، جوهرنمك و غيره در روي زمين و در دسترس كودكان جدا خودداري كرده و درحد استاندارد از آنان استفاده كنيد. 

- در زمان پاك كردن شيشه و پنجره هاي منزل احتياط لازم را داشته و از رفتن بر روي نرده ها يا قرنيزهاي پنجره جدا خودداري كنيد. 

- بايد دقت داشته باشيد كه شستشو لوازم برقي مانند لوستر، چراغ روشنايي و غيره قبل از قطع كامل برق بسيار خطرناك است و احتمال برق گرفتگي افراد را محتمل مي سازد. بنابراين اول برق وسيله برقي را قطع و سپس نسبت به پاكسازي آن اقدام كنيد. 

- در زمان جابه جايي لوازم خانگي بالاخص اجاق گاز احتياط لازم را داشته و كليه اتصالات مربوط به گاز اعم از شهري و كپسول را توسط آب و صابون چك كرده تا از عدم نشتي گاز مطمئن شويد ضمنا نسبت به تعويض به موقع شيلنگ هاي رابط گاز فرسوده اقدام كنيد. 

- از ريختن مواد قابل اشتعال در چاه هاي فاضلاب، دستشويي، توالت و... جدا خودداري كرده چرا كه در اثر ريزش اين گونه مواد در محيط خانه احتمال انفجار و آتش سوزي بسيار بالا مي رود.

- بايد دقت داشته باشيد كه شارژ به موقع خاموش كننده دستي آتش نشاني موجود در محيط خانه شما مي تواند كمك بسزايي در زمان آتش سوزي احتمالي به شما كند. بنابراين توصيه مي شود نسبت به شارژ و آماده بكار بودن آن اقدام كنيد. 

- در هنگام خانه تكاني از جابه جايي لوازم و اثاثيه سنگين منزل به صورت فردي اجتناب كرده و در اين مورد از كارگران حرفه اي يا كار گروهي بهره گيري كنيد تا در ايام خوش نوروي دچار ديسك كمر يا عوارض ناشي از آن نشويد.
برگرفته از : افكار نيوز

دسته ها : سلامتي

آيا مي دانيد سس مايونز به دليل تركيب خاصي كه دارد در كنفرانسهاي علمي به عنوان سم كبد معرفي مي شود

پفك چيپس
آيا مي دانيد سانديسها, نوشابه ها, بيسكويتها, كيكها و... با قندهاي مصنوعي چون ساخارين كه 1000 برابر شيرين تر از قند معمولي است ساخته مي شود كه دشمن كبد و كليه مي باشد

 آيا مي دانيد رنگهاي افزودني در نوشابه ها, سانديس ها, كيكها, آدامسها و ... همه سرطان زا هستند
 آيا مي دانيد قيمت روغن ها مايع مثل آفتابگردان اگر واقعي باشد حدود 12 الي 15 هزار تومان خواهد بود ولي الان در بازار 900 الي 800 تومان است كه از يك كيلو تخم آفتابگردان ارزانتر است.

 آيا مي دانيد بيشتر محتواي روغن هاي مايع از پارافين خوراكي كه محصول پالايشگاهاي نفت است درست شده است كه كلسترول خون را افزوده موجب چربي خون و... مي شود كه كشنده است.  آيا مي دانيد در اكثر كارخانه هاي آبليموهاي صنعتي حتي يك عدد ليمو هم وارد نمي شود و آب ليمو صنعتي از (( آب كاه)) بعلاوه برخي اسانسها و جوهر نمك توليد مي شود كه همين امر موجب ته نشين نشدن محتواي آب ليمو مي باشد  آيا مي دانيد كره گياهي دروغي بيش نيست و با مواد پايه اي نفت و در برخي كشورها فضولات انساني توليد مي شود و موجب تشكيل پلاك اتروم در عروق كرونر قلب و بيماري هاي ايسكميك قلبي مي شود و شعار ((كره مارگارين(گياهي)دوست قلب شما)) فريب افكارعموميست.  آيا مي دانيد مواد قندي موجود در نوشابه ها موجب پوسيدگي دندانها مي شود (دندان شكسته داخل نوشابه پس از 7 ساعت حل مي شود). آيا مي دانيد سس مايونز از همه غذاها مضرتر براي صدمه به پوست و جوش صورت است. آيا مي دانيد پنير پفك اغلب پنير تلخ( پنير فاسد) و گنديده تاريخ مصرف گذشته مي باشد چسبندگي پفك براساس تحقيقات تا 7 بار مسواك هم تميز نمي شود و موجب بي اشتهايي ميشود و آمار مصرف پفك در ايران روزانه هر نفر 2 عدد مي باشد
   اما چه كنيم؟  
 بهترين غذا آبگوشت با گوشت گوسفند است و بهترين روغن, روغن حيواني است. روغن كنجد و زيتون هم بهترين روغن گياهيست. بهترين نان نانهاي سبوس دار است مثل نان سنگك بهترين نوشابه سكنجبين است كه تركيب مقداري عسل سركه و ... مي باشد بيش از صد نوع چاي هم اكنون در كشور ما موجود است كه متناسب با مزاجها مصرف انواع آنها توصيه مي شود مثل( چاي كوهي, گل گاو زبان, سنبل الطيب, گزنه, زنجبيل, گل نسترن, پونه, بابونه, دارچين, آويشن, استخودوس,...) همراه كمي نبات بجاي قند وشكر استفاده از خرما, ارده شيره انواع ميوه ها كشمش, توت خشك, عسل بسيار بجاست. بهترين ظرف كه هم كمبودهاي خون بدن را جبران كرده و هم موجب ميكروب زدائي از غذا مي شود ظرف سنگي و مسي مي باشد بهترين تنقلات آجيل هاي طبيعي هستند كه به جهت طبع گرمشان بسيار مفيد مي باشند( مصرف آجيل ها جزء فرهنگ عمومي بوده است) غذاهاي خورشي سنتي, غذاهاي سرخ نشده، سبزي خوردن بويژه نعنا بجاي سالادهاي امروزي, لبنيات پرچرب و دست نخورده(شير و لبنيات بايد جوشانده شود) حبوبات بخصوص نخود( اگر خيس شده و آب آن بدور ريخته شود موجب نفخ نمي شود) سس دست ساز طبيعي(مخلوط تخم مرغ وسركه) بطور تازه قابل استفاده است. كليه غذاهاي طبيعي بطور تازه استفاده شود از خوردن ميوه در غير فصل آن خودداري شود. ضمناً عمده ميوه در محل جغرافياي رويش طبيعي آن مفيدتر است. پوست ميوه ها بعنوان ماسك جهت نرمي و زيبايي پوست بسيار مفيد است ميو ها و سبزي جات هرچه بيشتر در معرض نور خورشيد قرار بگيرند مفيدترند و فقط سنگ نمك و پودر آن, نمك سالم و قابل استفاده هستند استفاده از چوب مسواك(بنام چوب اراك) بعد از خلال دندان بهترين مسواك و ضدعفوني كننده طبيعي و مالش دهنده لثه ها خواهند بود
 
   كمترين كمك انسان دوستانه شما تكثير اين برگه و در اختيار ديگران قرار دادن است

دسته ها : سلامتي

چـيـزهايــي كه مي خوريد مي تواند به زيباتر شدن شما كـمك كند. برنامه زيبايي خود را با صبحانه، ناهار و شام آغاز كنيد. اين مواد غذايي زيبايي پوست، مو، ناخن دندان و دندان شما را تضمين كرده و باعث ميشوند جوانتر به نظر برسيد.

Youth

 

جوانتر به نظر بياييد

بـادام خـواص فـوق العـاده ي ضد پيري دارد. نه تنها حاوي مـيــزان زيادي ويتامين E است (مي دانيد كه اين ويتامين جـزء ويـتـامين هايي است كه معمولاً پشت ظرف كِرِم ها و لوازم آرايشي از آن نام مي بـرنـد)، بـلـكـه حـاوي ميزان زيـادي اسـيـد چـرب هـم مـي بـاشـد (كـه بـه نــرم كــردن پوست كمك مي كند)، همچنين حاوي آنتي اكسيدان سلنيم مي باشد. اما حواستان باشد كه زياد از اين ماده ي غذايي نخوريد. درست است كه خواص زيبايي و آرايشي زيادي دارد، اما ميزان كالريش هم بالا است و ممكن است باعث چاقي شود.

ناخن هايي محكم داشته باشيد

با خوردن پروتئين مي توانيد به ناخن هايتان استحكام بيشتري داده و آنها را تقويت كنيد. پروتئين باعث ساختن كراتين (ماده ي تشكيل دهنده ي ناخن) مي شود. سينه ي مرغ بدون پوست و استخوان، گوشت بوقلمون، ماهي تن و حبوبات همه در اين منظور به شما كمك مي كنند.

موهايي براق داشته باشيد

مواد غذايي كه حاوي ميزان زيادي ويتامين B هستند براي براقتر كردن مو بسيار مفيدند. ويتامين B در تخم مرغ، شير، سبزيجات، و گوشت مرغ يافت مي شود. سيليكا نيز در براق و سالم نگاه داشتن مو بسيار موثر است. پوست خيار، پياز، جو خام و جوانه ي لوبيا منابع اصلي اين ماده ي معدني به شمار مي روند.

خشكي پوستتان را از بين ببريد

ماهي به شما در اين زمينه كمك زيادي مي كند. ماهي (به خصوص ماهي هاي روغن داري مثل ماهي آزاد) حاوي اسيد چرب امگا ۳ مي باشد كه به مرطوب كردن و تقويت پوست كمك مي كند.

چين و چروك پوستتان را برطرف كنيد

ويتامين C سازنده ي كولاژن به راستي در برطرف كردن و از بين بردن چين و چروك موثر است. كيوي منبعي عالي از اين ويتامين به حساب مي آيد چون تقريباً هر كيوي بيش از ۱۰۰ درصد از اين ويتامين را در خود دارد. ويتامين C اثرات بسيار مفيدي روي سلامتي دارد، كه يكي از اين تاثيرات كمك به ساختن كالوژن است. وقتي بدنتان ميزان بيشتري از كالوژن در خود داشته باشد، پوست قابليت ارتجاعي و كششي بيشتري پيدا كرده و چين و چروك راحت تر از بين مي روند. منابع ديگر اين ويتامين مركبات، انبه، شهد عسل و پاپايه است.

آفتاب سوختگيتان را درمان كنيد

اگر به خاطر زياد زير آفتاب ماندن پوستتان سوخته است، هلو و ذغال اخته بخوريد. اين ميوه هاي خوشمزه حاوي ميزان زيادي ويتامين E مي باشند. اين ويتامين به برطرف كردن قرمزي و ورم آفتاب سوختگي كمك مي كند. همچنين با افزايش قابليت كشساني پوست، در از بين بردن چين و چروك نيز موثر است.

دندانهايتان را سفيدتر كنيد

همه ي ما مي دانيم كه سودا، قهوه، چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ و لكه دار كردن دندانها مي شوند. اما آيا مي دانستيد كه سيب و كرفس به از بين بردن اين تغير رنگ و سفيدتر كردن دندانها كمك مي كنند؟

گود رفتگي و سياهي زير چشمتان را از بين ببريد

هيچ كس دوست ندارد كه زير چشمهايش گود رفته و سياه شود. اما اگر به اين وضعيت دچار شده ايد، از ويتامين C به همراه آهن استفاده كنيد. اين دو ماده با يكديگر موثرترين راه براي از بين بردن سياهي و گودرفتگي زير چشم هستند. از سينه ي مرغ بدون استخوان و پوست (منبعي عالي از آهن) به همراه فلفل سبز، زرد يا قرمز (منبع ويتامين C) استفاده كنيد.

پوستتان را براق تر كنيد

براي شاداب، مرطوب و سالم نگاه داشتن پوستتان آب بخوريد. ممكن است تابه حال خيلي اين را شنيده باشيد، اما واقعاً صحت دارد. آب سموم را از بين برده و باعث رطوبت دادن به پوستتان مي شود.

از سرطان پوست پيشگيري كنيد

گوجه فرنگي در اين زمينه بسيار موثر است چون حاوي سه آنتي اكسيدان مهم ضد سرطان است: بتا كاروتين، ويتامين C و ليكوپن. گوجه فرنگي را به هر شكلي ميتوانيد استفاده كنيد: خام، پخته يا حتي به شكل سُس. اگر مي خواهيد جذب ليكوپن را در بدنتان بالا ببريد، گوجه فرنگي را در مقدار كمي روغن زيتون بپزيد .

 

منبع: افكار نيوز

 

دسته ها : سلامتي

۵ خطر سوسيس و كالباس براي بدن :

كالباس

 

سوسيس و كالباس، يكي از نمونه‌هاي مواد غذايي است كه به راحتي آماده مصرف مي‌شود و در عين حال بسيار خوشمزه است و به همين دليل طرفداران زيادي در ميان مردم دارد. اما افزايش استقبال مصرف كنندگان از انواع سوسيس و كالباس، در شرايطي مشاهده مي‌شود كه بسياري از متخصصان تغذيه، به مضرات مصرف اين نوع مواد غذايي اشاره مي‌كنند. اين در حالي است كه مصرف نوشابه‌ها،‌ سوسيس و كالباس نيز همپاي اين مواد هر روز افزايش مي‌يابد به همين علت اغلب كودكان و نوجوانان با مشكل كمبود آهن، روي و انواع ويتامين‌ها مواجه هستند و رشد آن‌ها به طور كامل انجام نمي‌شود.
————————

سيدضياءالدين مظهري متخصص تغذيه در اين رابطه مي‌گويد: ۲ مسأله اصلي در موضوع استفاده از سوسيس و كالباس وجود دارد كه سوسيس و كالباس از چه موادي تهيه مي‌شود و در تهيه اين فرآورده آيا از استانداردهاي تعيين شده، تبعيت مي‌كنند.

تمام محصولات موجود در بازار در كارخانه‌هاي نام‌آور توليد نمي‌شود، مشخص نيست سوسيس و كالباس‌هاي فله‌اي موجود در بازار با چه مواد اوليه‌اي و در چه اماكني توليد مي‌شود و نبايد ميزان مصرف مواد نگه‌دارنده نيترات و نيتريت در اين مواد از ميزان استاندارد بيشتر باشد و مدت نگهدارندگي آن‌ها نيز نبايد افزايش يابد. اين مواد توان دفاعي بدن را تحت فشار قرار مي‌دهد و موجب هجوم اسيدهاي چرب اشباع شده، مي‌شود و عوارض آن به صورت بيماري‌هاي قلبي، عروقي و سرطان‌ها بروز مي‌كند. مصرف استاندارد مواد نگه‌دارنده مسئله‌اي ايجاد نمي‌كند اما بيش از آن خطرناك است.

۱- سوسيس، فشار خون را بالا مي‌برد

كارشناسان تغذيه در انگليس هشدار دادند مقدار نمك موجود در اكثر سوسيس‌ها بيشتر از نمكي است كه در يك پاكت چيپس وجود دارد. گروهي از متخصصان تغذيه به مطالعه روي محتواي نمك موجود در گوشت تازه، گوشت منجمد و سوسيس‌ها پرداختند و متوجه شدند از بين ۲۴۶ محصول مختلف سوسيس كه در اين كشور توزيع مي‌شود مقدار نمك موجود در آن‌ها بيش‌تر از نمك يك پاكت چيپس است.
 در واقع براي هر ۵۰ گرم گوشت فراوري شده در هر وعده خطر بيماري‌هاي قلبي تا ۴۲ درصد افزايش مي‌يابد و خطر ديابت نيز تا ۱۹ درصد بالاتر مي‌رود
 اين متخصصان مي‌گويند وقتي فردي در روز فقط ۲ عدد سوسيس به عنوان وعده غذايي مصرف مي‌كند، حدود نيمي از حداكثر مقدار مجاز مصرف روزانه نمك را دريافت كرده است. اين كارشناسان تاكيد دارند كه گران‌تر بودن كالا به معني سالم‌تر بودن آن نيست، چون در برخي موارد حتي محصولات گران‌تر، نمك بيشتري دارند.
 نمك فشار خون را بالا مي‌برد و منجر به سكته مغزي، حمله قلبي، پوكي استخوان و بيماري‌هاي كليوي مي‌شود به همين خاطر هر فرد مجاز نيست كه بيش از ۶ گرم نمك در روز مصرف كند.

۲- سوسيس و كالباس؛ مضر براي پوست

در سال‌هاي اخير استفاده از فرآورده‌هايي چون سوسيس و كالباس به صورت چشمگيري افزايش يافته است. اين در حالي است كه اين مواد در كنار طعم جذب كننده‌ي خود، مضرات فراواني خواهند داشت.
 دكتر فريد صفر، پژوهشگر بيماري‌هاي پوستي گفت: مصرف زياد سوسيس و كالباس ممكن است در مواردي كهير ايجاد كند اما در بيشتر موارد تشديد كننده‌ي برخي بيماري‌هاي پوستي از جمله خارش و يا بيماري‌هاي حاد پوستي است.
 بيشترين عامل تحريك كنندگي اين مواد، فلفل، ادويه و مواد رنگي و افزودني است كه در آن به ميزان زياد وجود دارد بنابراين به افرادي كه سابقه بيماري‌هاي پوستي، خارش يا كهير دارند، توصيه مي‌شود مصرف اين قبيل فرآورده‌ها را به حداقل برسانند و ترجيحاً از مصرف آن‌ها خودداري كنند.
 ضمناً در بسياري از موارد اطميناني از سلامت گوشت مصرفي در اين فرآورده‌ها نيز وجود ندارد.

۵ خطر سوسيس و كالباس براي بدن

۳- خطر بروز سرطان مثانه با مصرف سوسيس و كالباس

مصرف سوسيس و كالباس خطر بروز سرطان مثانه را ۳۰ درصد افزايش مي‌دهد. محققان تاكيد كردند: مواد افزودني كه در گوشت‌هاي فرآوري شده شامل سوسيس و كالباس استفاده مي‌شوند، خطر ابتلا به اين سرطان را تشديد مي‌كنند. محققان در تشريح اين اثرگذاري، متذكر شدند كه نمك‌هايي مثل نيتريت سديم و نيترات سديم در اين غذاها مي‌توانند با اسيد معده واكنش انجام داده و در طول فرآيند هضم و جذب غذا، مواد سرطاني را تشكيل دهند.
 در اين پژوهش دانشمندان انستيتو ملي سرطان در راكويل آمريكا، رابطه بين مصرف افزودني‌هاي گوشتي و خطر بروز سرطان مثانه را مورد ارزيابي قرار دادند.
 به گزارش خبرگزاري ايسنا به نقل از روزنامه تلگراف، دكتر آماندا كروس محقق اصلي در اين پژوهش يادآور شد كه انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه ضروري است. البته چندين پژوهش ديگر نيز وجود اين رابطه را تاييد كرده است.

۴- سوسيس و كالباس باعث ابتلا به بيماري‌هاي ژنتيكي مي‌شود

محمد تقي اكبري، رئيس انجمن ژنتيك ايران مي‌گويد: مصرف سوسيس و كالباس قطعاً در ابتلا به بيماري‌هاي ژنتيكي اثر دارد، البته اين ابتلا به مرور اتفاق مي‌افتد.
 ميزان بيماري‌هاي ژنتيك در ايران نظير ساير كشورهاست و در مواردي به دليل ازدواج خويشاوندي بيشتر از ساير كشورها مي‌باشد.‌ امكانات موجود براي تشخيص و شناسايي بيماري‌هاي ژنتيكي به اين صورت است كه سازمان بهزيستي مراكز مشاوره ژنتيك براي بيماري‌هاي ژنتيك طي دهه گذشته در استان‌هاي مختلف ايجاد كرده است و مراكز بهداشت سراسر كشور نيز به بيماري‌هاي ژنتيك پرداخته‌اند.
 در حال حاضر حداقل ۱۳ تا ۱۶ هزار بيماري ژنتيكي وجود دارد كه برخي از آن‌ها شيوع بالا دارد و شيوع برخي خيلي پايين است. متأسفانه آمار دقيقي از همه مبتلايان به بيماري‌هاي ژنتيكي نداريم؛ اما در مورد بيماري‌هاي غربالگري شده مانند تالاسمي مي‌توان آمار داد.
 مصرف زياد سوسيس و كالباس ممكن است در مواردي كهير ايجاد كند اما در بيشتر موارد تشديد كننده‌ي برخي بيماري‌هاي پوستي از جمله خارش و يا بيماري‌هاي حاد پوستي است
 بيماري‌هاي ژنتيكي ۲ دسته هستند: اين بيماري‌ها يا ارثي هستند و از پدر و مادر به ارث مي‌رسند يا بر اثر جهش جديد در ژن فرد به وجود مي‌آيد. به عنوان مثال آكندروپلازي كه كوتاهي قد را موجب مي‌شود، دوسوم به علت جهش جديد در ژن ايجاد مي‌شود. يك‌سوم افرادي كه به هموفيلي مبتلا مي‌شوند بر اثر جهش جديد است و قبلاً پدر و مادر فرد به آن مبتلا نبوده‌اند.
 سيدضياءالدين مظهري، متخصص تغذيه در اين رابطه مي‌گويد: مصرف بيش از حد مواد افزودني در سوسيس و كالباس خطرناك است و راديكال‌هاي آزاد كه بر اثر استفاده از اين مواد به وجود مي‌آيد، مي‌تواند اطلاعات DNA را تغيير دهد و يك سلول سالم را به سمت سرطاني شدن سوق دهد. افرادي كه در دوره رشد قرار دارند نيازمند ۴ گروه اصلي نان، غلات، سبزي و ميوه هستند. هر روزه هر فرد به سبزي پخته يا خام۳۰۰ تا ۷۰۰ گرم و ميوه ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم نياز دارد. بهبود روش زندگي و مناسب بودن مواد غذايي روي رفتار ژن‌ها تأثير مي‌گذارد.

۵- دشمني سوسيس و كالباس با قلب

تحقيقات تازه حاكي از آن است كه گوشت‌هاي فرآوري شده مثل سوسيس و كالباس به سلامت قلب آسيب مي‌رساند.
 به گزارش هلث‌دي‌نيوز، بررسي‌هاي دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان مي‌دهد كه چربي‌هاي گوشت قرمز موجود در گوشت‌هاي فرآوري شده عامل خطري براي بيماري‌هاي قلبي است. واژه گوشت فرآوري شده به هر گوشتي اشاره مي‌كند كه با دودي شدن، نمك سود كردن و اضافه كردن مواد شيميايي خاص و مواد نگه‌دارنده تهيه مي‌شوند. همبرگر، سوسيس، كالباس و ژامبون‌ها جزو گوشت‌هاي فرآوري شده هستند.
 براي كاهش خطر حملات قلبي و ديابت افراد بايد از مصرف زياد گوشت‌هاي فرآيند شده اجتناب كنند. به عنوان مثال نبايد زياد در وعده‌هاي غذايي خود هات‌داگ، سوسيس و يا كالباس بخورند. مصرف اين غذاها نبايد بيش از يك بار در هفته باشد.
 طبق تحقيقات دانشمندان دانشگاه هاروارد روي يك ميليون و دويست هزار نفر كه نتايج آن در كنفرانس انجمن قلب آمريكا مطرح شد، مشخص شد ۲۳ هزار و هشتصد نفر از اين افراد دچار بيماري‌هاي قلبي بوده و ۲ هزار و دويست نفر هم به سكته مبتلا شده و ۱۰ هزار نفر ديابت داشتند.
 مصرف بيش از حد مواد افزودني در سوسيس و كالباس خطرناك است و راديكال‌هاي آزاد كه بر اثر استفاده از اين مواد به وجود مي‌آيد، مي‌تواند اطلاعات DNA را تغيير دهد و يك سلول سالم را به سمت سرطاني شدن سوق دهد
 محققان در اين بررسي دريافتند كه افرادي كه گوشت قرمز فراوري نشده مصرف مي‌كردند به طور قابل توجهي كمتر در معرض خطر بيماري‌هاي قلبي و

ديابت
قرار داشتند. اما در هر حال خوردن گوشت‌هاي فرآيند شده با افزايش خطر ابتلا به اين دو بيماري ارتباط داشت. در واقع براي هر ۵۰ گرم گوشت فراوري شده در هر وعده خطر بيماري‌هاي قلبي تا ۴۲ درصد افزايش مي‌يابد و خطر ديابت نيز تا ۱۹ درصد بالاتر مي‌رود.
 به گفته محققان وجود نمك، مواد شيميايي نگه‌دارنده و چربي دليل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و ديابت است. خوب است بدانيم كه هم گوشت‌هاي فراوري شده و هم ساير غذاها نظير كره و پنيري كه داراي چربي‌هاي اشباع باشند با ابتلا به بيماري‌هاي مزمن ارتباط دارند و بايد در مصرف آن‌ها محدوديت وجود داشته باشد.

 

دسته ها : سلامتي
X